Промени в Кодекса за социално осигуряване, касаещи получаването на втора пенсия е внесъл депутатът от ВМРО Александър Сиди, пише „24 часа“. Той предлага получаването на втора пенсия от частните фондове да се обвърже с условие за стаж и да се дава при еднакви условия с държавната.
Сега пенсия от НОИ се получава при достигането на определена възраст и стаж. Частната от универсалните пенсионни фондове обаче се дава при навършване само на възрастта за пенсиониране, а стажът няма значение. Така част от хората ще вземат първо допълнителната пенсия от универсалните пенсионни фондове. Но пък така се осигурява доход на възрастни хора, които няма как да натрупат повече стаж. Такова предложение има и в позицията на КНСБ и преди това на Българската стопанска камара.
Ако предложението на Сиди бъде прието, до 2026 г. 100 000 души няма да могат да получат своята втора пенсия, коментираха от частните пенсионни дружества. Това са половината от имащите право на пенсия от фондовете 200 000 жени.
В следващите години броят на хората без втора пенсия заради липсващ стаж ще се увеличава, твърдят още дружествата.
Втората пенсия да се прехвъря в НОИ до последния момент, предлагат както Александър Сиди, така и БСП.
Сиди обаче предлага, след като хората подадат заявление за пенсия, НОИ да ги информира каква ще е редукциата на пенсията им, ако останат в частните фондове, включително и ако първата е в минимален размер. Трябва да има сметка и каква ще е първата при получаване на пенсия само от НОИ. Фондовете също ще трябва да сметнат каква ще е допълнителната пожизнена пенсия, като тук срокът е два месеца след поискване. Сиди иска да отпадне и възможността допълнителната пожизнена пенсия да се получава до 1 г. преди основната
Този текст на правителството според ВМРО е дискриминация, защото ще се отнася за единици осигурени.
“Ясно е, че при 9-10 хил. лв. средно натрупване в партидите (по очаквания за края на 2021 г.) няма как да се генерира допълнителна пенсия в размер на 300 лв. на месец, колкото е минималната в първия стълб. Няма съмнение според нас, че това е паразитна и неработеща норма”, пише в мотивите си Сиди.
От БСП пък искат при прехвърляне на пари от частен фонд към сребърния фонд партидата да е не по-малка от брутния размер на направените до момента осигуровки.
Фондовете пък да гарантират не само брутния размер на направените осигуровки, но този размерда е индексираннс натрупаната инфлациянкъм месеца преди отпускането на пенсията. Социалистите предвиждат и фондовете задължително да предлагат на клиентите си гарантиране на първия размер на отпуснатата пенсия.
В промените на БСП е записано, че при гарантирането на първия размер на пенсията тя да не се коригира с рисков коефициент. Червените депутати предлагат и такса до 10% от дохода, реализиран от инвестирането на средствата. Тя трябва да замени предлаганата от държавата начислявана инвестиционна такса от 0,5 годишно върху нетните активи.