Държавната помощ за туроператорите е с почти една година закъснение. Това заяви пред БНР Димитър Попов – председател на Асоциацията на туроператорите и туристическите агенти.
Според него няма противопоставяне на малки срещу големи фирми, но големите проблеми ще настъпят, когато дойде времето за отчитане:
„Има много неясноти кои разходи ще се признават и кои – не. Едно от нещата, което беше поправено, е, че разходи по заплати и осигуровки на служители, които не са обхванати от мярката 60/40, ще бъдат признати.
Също и за периода – сега може да се кандидатства за периода от март до декември 2020-а година“, заяви той.
Министерството на туризма започна приема на документи за кандидатстване по схема за предоставяне на безвъзмездни средства на лица, извършващи туроператорска и турагентска дейност, за компенсиране на загуби заради кризата с Covid-19, а помощта трябва да се използва приоритетно за възстановяване на суми на пътници, чиито пакети са анулирани.
Максималният размер на държавната помощ е 4% от оборота (без ДДС) през 2019 г., оповестен във финансовия отчет, съгласно Закона за счетоводството.
По думите на Попов има противоречие в това, че парите ще се използват приоритетно за възстановяване на пари на клиенти за неосъществени пътувания, но има туроператори, които вече са върнали парите на клиентите.
Той посочи, че ще има проблем с отчета на средствата.
„Тази мярка е с 11 месеца закъснение. Писмото от ЕК е с дата 20 март, но беше потулено под килима. За него се разбра преди около 2 месеца и уверението беше, че още през декември 2020 г. ще получим парите, но се оказа, че системата не работи и се наложи да изчакаме“.