С промени в Закона за защита от домашно насилие, който е качен за обществено обсъждане ще бъде създаден регистър на жертвите на насилие, както и на насилниците. Ограниченият достъп няма да бъде само физически, а пълен, т.е. насилникът няма да може по никакъв начин да комуникира с жертвата нито чрез SMS-и, нито с телефонни обаждания.
Новите промени включват защита и на бременните жени, както и закрила за децата и разкрива нови социални услуги като телефонна линия за пострадали и защитени жилища за жертвите на насилие. Това каза за БГНЕС адвокат Елена Кръстева, координатор на Алианса за защита от насилие основано на пола, които днес представиха своето становище по отношение на предложените промени в Закона за защита от домашно насилие.
Кръстева каза, че като цяло одобряват законопроекта, защото той ще засили защитата на пострадалите лица и ще може да се даде координиран отговор на властите.
„Първото, което приветстваме е създаването на Национална комисия за превенция и защита от домашното насилие, която да разработва политиките в областта на домашното насилие, да събира данни за случаите, да обобщава тези данни, тъй като ние сме една от държавите, които не събира към този момент никаква статистическа информация за случаите на насилие. Ще има и регистър, в който ще се отчитат случаите. Този орган ще е междуведомствен, като ще може да предлага и стратегии за защита и най-различни програми“, обясни тя и добави, че се предвижда комисията да разработи координационния механизъм, който ще урежда взаимодействието между различните органи в случаи на домашно насилие и ще финансира програмите за работа с пострадали и извършители.
„Предвиждат се и нови мерки за защита, като една от най-важните е забрана на извършителя да комуникира с пострадалото лице. Към момента има ограничителни заповеди, но няма такава мярка за закрила, при което често се стига до това извършителят физически да няма право да доближава лицето, но продължава да го тормози с обаждания, SMS и пр. Оптимизира се и самото производство. Лицето вече ще може да сезира съда, на чиято територия се намира. Също така вече молба може да се подава до три месеца след извършеното насилие, а не в рамките на месец, както беше досега. Въвежда се и по-засилена защита за децата, когато те са жертва на домашно насилие. Те могат да бъдат насочени към специализирани услуги с цел превенция. Досега те не бяха обект на защита“, изброи адвокатът част от новите моменти в законопроекта и посочи, че също така с промените става възможно да се отнемане на разрешително или налагане на забрана за притежание на огнестрелно оръжие, тъй като има случаи, в които се стига до убийство на жертвата със законно притежавано оръжие.
От думите й стана ясно още, че са предвидени и две нови дефиниции, които поясняват психическото и икономическото насилие, тъй като към момента нямаше точна дефиниция за това какво е домашно насилие.
„Единственият неуреден въпрос остава, с това че не се предоставя защита на лица, които имат интимни и партньорски отношения, но не съжителстват заедно. Това е един голям процент от случаите на домашно насилие. Към момента те остават извън обхвата на закона. Ние ще предложим промяна в тази посока“, обяви Кръстева. Тя добави още, че ще бъдат направени и изменения и в Наказателния кодекс и заедно с тях се премахва изискването за системност за престъпленията, извършени в условията на домашно насилие.
„Към момента пострадалото лице трябваше да доказва, че поне три пъти е било жертва на домашно насилие, което беше трудно доказуемо. Това се изключва и ще улесни правосъдието в този аспект“, убедена е тя и добави, че се променя и дефиницията за следене, което е ново престъпление, съгласно НК и там също отпада изискването то да е системно.