Потенциалното лечение на Covid с използване на кръвна плазма не намалява смъртните случаи сред болнични пациенти, показват проучвания. Резултатите са удар за изследователите и NHS, които събираха дарения от плазма.
Тази част от процеса за възстановяване, който разследва редица обещаващи лечения на Covid, вече е затворена.
Участващите изследователи от Оксфорд казват, че са „изключително благодарни“ за приноса на пациентите в цялата страна. Даренията на плазма са временно преустановени, според NHS Blood and Transplant.
Имаше огромен международен интерес към ролята на реконвалесцентната плазма като възможно лечение на болнични пациенти с Covid-19. Лечението включва вземане на кръвна плазма от хора, които са се възстановили от болестта – която съдържа антитела срещу коронавирус – и се преливат на тежко болни пациенти.
Възлагаха се големи надежди на дарението на плазма да даде на борещата се имунна система на реципиента стимул за борба с Covid. NHS призоваваше хората да даряват, особено мъжете, за които се смята, че имат по-високи нива на антитела в кръвта си.
Но ранният анализ на 1873 смъртни случая в проучване на 10 400 пациенти в Обединеното кралство показва, че лечението не е предизвикало „значителна разлика“.
В групата, лекувана с реконвалесцентна плазма, 18% от пациентите са починали в рамките на 28 дни – същата цифра за групата, на която е дадено стандартно лечение. Пациентите в проучването все още се проследяват и окончателните резултати ще бъдат публикувани скоро.
По-рано тази седмица отделно проучване не показа доказателства, че същото лечение подобрява резултатите за пациентите в интензивно лечение.
Мартин Ландрей, главен изследовател и професор по медицина и епидемиология в катедрата по здравеопазване на населението в университета в Оксфорд, заяви, че проучването за възстановяване показва „стойността на големите рандомизирани проучвания за правилна оценка на ролята на потенциалните лечения“.
Изследването все още разследва други лечения, включително тоцилизумаб, аспирин и коктейл от антитела.
Проф. Питър Хорби, който също е работил по проучването, заявява, че най-голямото досега изследване на реконвалесцентна плазма „е било възможно само благодарение на щедрото даряване на плазма от възстановени пациенти и готовността на настоящите пациенти да допринесат за напредъка на медицинската помощ“.
„Докато общият резултат е отрицателен, трябва да изчакаме пълните резултати, преди да можем да разберем дали реконвалесцентната плазма има някаква роля в определени подгрупи на пациентите“, обобщава Хорби.