Руският президент Владимир Путин обсъди с канцлера на Германия Ангела Меркел възможността за „съвместно производство на ваксини“ срещу коронавируса, информира Кремъл в комюнике.
Москва търси начини да разшири възможностите си в тази сфера. В тази връзка двамата държавни глави са разговаряли по телефона за „въпроси около сътрудничеството в борбата с коронавирусната пандемия“ и като са договорени контакти по темата между ресорни ведомства от двете страни.
През декември Руският фонд за преки инвестиции, който отговаря за маркетинга на руската ваксина в чужбина, обяви, че се правят изпитания на комбинация от „Спутник V“ и разработваната от АстраЗенека и Оксфордския университет ваксина, за да се види дали това ще подобри ефикасността на британската ваксина.
Путин и Меркел обсъдиха освен това уреждането на конфликта между силите на Киев и проруските сепаратисти в Източна Украйна, до голяма степен замразен след подписването на мирни споразумения през 2015 г., но стигнал до политическа безизходица.
Междувременно „Билд“ съобщава, че утре германският канцлер е свикала кризисна среща по въпросите на ваксинирането срещу ковид след критиките, отправени от нейния съпартиец и министър на здравеопазването Йенс Шпан за темповете на ваксинация.
На срещата вероятно ще се обсъждат начините за увеличаване на производството на ваксини и за целта канцлерството иска да бъде създадена специална работна група, в която ще влизат Шпан, министърът на икономиката Петер Алтмайер, вицеканцлерът и министър на финансите Олаф Шолц, а също и ръководителката на канцеларията на Меркел – Хелга Браун.
Според германски медии и политици темповете на ваксиниране срещу коронавируса в Германия са по-ниски от очакваното. Сега в страната е ваксинирано по-малко от 0,5 процента от населението. Германия получи до края на 2020 г. над 1,3 милиона дози от ваксината на „Бионтех“ и „Пфайзер“ и в началото на настоящата година е запланирана доставката на още 4 милиона дози. Германия, която е с население от около 83 милиона души иска да получи в бъдеще и десетки милиони дози от ваксините на други компании, като „Модерна“, “ Астра Зенека“, „КюрВак“, „Джонсън и Джонсън“.
Същевременно днес Меркел ще има видеоконферетна среща с ръководителите на германските провинции, на която се очаква решение за удължаване на частичния локдаун, който е в сила в Германия от средата на декември