Вероятно сте имали ДежаВю в даден момент, това чувство, че вече сте преживели ситуация, която преживявате в момента преди този момент във времето.
Разбира се (както при почти всичко), има хора, които са оставили това странно чувство на свръхестествени обяснения. Не, съжалявам, преживяването на дежавю не означава, че имате способност да предсказвате бъдещето. Всъщност учените вече са го тествали!
В този експеримент изследователите са използвали виртуални карти, направени във видеоиграта The Sims, което позволява на участниците да ги изследват. Някои от моделите имаха същото основно оформление, но с различен дизайн, като обикновен заден двор, например.
Когато участниците „обикалят“ места, през които са минали преди (макар и под различен дизайн), е по-вероятно да отчетат усещане за дежавю. Изследването, публикувано в Psychological Science, разглежда дали това усещане за дежавю наистина ще помогне на участниците да се ориентират в лабиринта…Не го направи!
Феноменът на дежавю е твърде много в мозъка ви. В много кратко видео популярният лекар на TikTok д-р Каран Радж обясни една от теориите за това какво е явлението: по същество „небрежен администратор“, на който мозъкът ви позволява да действа.
„Това е бъг в мозъка ти“, обяснява той във видеото. „Това е, когато нова краткосрочна памет случайно се съхранява в дългосрочната памет, така че имаме усещането, че се е случвало и преди, защото мозъкът ни ни казва, че е стара памет.“
Има няколко други теории за това какво е дежавю, макар че повечето включват памет. Както подсказва експериментът на Симс, може да се окаже, че дежавю е проблем с паметта, където се сблъскваме със ситуация, подобна на предишна памет, която не можем да си спомним съвсем, причинявайки странно чувство за познатост.
@dr.karanrThis is why you get dejavu ##dejavu ##memory ##learnontiktok ##schoolwithdrkaran♬ Steven Universe – L.Dre
Както обяснява д-р Радж, възможно е също така да е причинено от новата информация, която е „погрешно дефинирана“ в дългосрочната памет, а не в краткосрочната, което ни кара да се чувстваме така, сякаш това е спомен от по-далечни дни назад, а не от това, което се случва сега.
Засега са необходими повече проучвания, преди да можем да кажем със сигурност какво всъщност е явлението. Въпреки че каквото и да е, д-р Радж е прав, като казва, че е бъг в мозъка ви.
Превод и редакция: Гледна Точка
Източник: IFLscience