Учени от Университета на Оксфорд са разработили нов тип самолетно гориво, което използва въглероден диоксид (CO2), съобщава сп. Wired. Разработката има потенциал да замени традиционните горива и да намали осезаемо вредните емисии на самолетите.
Методът на практика обръща процеса по горене на гориво. Учените използват смес от лимонена киселина, водород и катализатор от желязо, манган и калий, за да превърнат CO2 в течно гориво. То може да се използва без проблем от реактивните двигатели на самолетите.
Разработката все още е в доста ранна фаза и е далеч от готова за масово производство. За момента методът на учените е лабораторен и може да произвежда много малки количества. Ще е нужно да се разработи по-ефективен метод за постоянно масово производство, както и оборудване, което да разчита на „зелена“ енергия, за да може целият процес да е екологичен.
Въпреки това учените са оптимисти. Те казват, че като цяло методът е по-евтин и лесен от традиционните процеси за самолетно гориво, като разчита и на леснодостъпни вещества.
Учените споделят, че вече водят разговори и с индустриални партньори за масово производство и не виждат сериозни проблеми пред реализирането на разработката в голям мащаб. Основните задачи са да се оптимизира процесът и да се направи по-ефикасен. За това ще е нужно само малко време, но учените не дават по-конкретни срокове.