Властите на Венеция задействаха системата за защита от наводнения заради покачване на морското равнище.
Кметът Луиджи Бруняро съобщи в Туитър, че за тази сутрин се очаква нивото на водата да се повиши със 130 сантиметра над нормалното. В отговор ще бъде задействана системата от близо 80 прегради, чиято задача е да предпазва града от наводнения, съобщи БНР.
Бариерите, преграждащи три притока на основната лагуна на Венеция, би трябвало да спират придошлите води да не залеят града и основните му забележителности като площад „Сан Марко“.
Системата беше изпробвана за първи път по-рано този месец, но градът беше наводнен, след като задействането й се забави поради срив в комуникацията.
Проектът струваше близо 6 милиарда евро и беше планиран с десетилетия, като работата по него започна преди 17 години. Строителството обаче беше спъвано от корупция и бюрокрация,
В началото на декември площадът „Сан Марко“ остана под вода, но системата не беше задействана.
Жителите на италианския град трябваше да обуят гумени ботуши заради повишаването на нивото на водата до 1.37 метра над морското равнище в късния следобед, съобщи фотограф на АФП.
Приливната вълна наводни площад „Сан Марко” и пода на едноименната катедрална църква, както и тротоарите по протежение на някои канали. По думите на пазача на църквата ситуацията е драматична. Пазачът съобщи, че притворът е напълно залят от водата. Поучили се от досегашен опит, някои търговци бяха поставили дъски пред праговете на магазините си, за да не прониква вода в помещенията.
На 12 ноември 2019 г. водата достигна 1.87 метра над морското равнище – едно от най-големите регистрирани покачвания в историята. Десетки църкви в града, включени в списъка на световното културно наследство, бяха повредени.
Площад „Сан Марко” е най-ниското място във Венеция. Намира се на около метър над морското равнище. Някои венециански квартали са на по-високо и остават незасегнати от „високата вода”.