В събота в Израел се проведоха поредните протести срещу политиката на Бенямин Нетаняху, като на места се стигна до сблъсъци между привърженици и опоненти на премиера, съобщи БГНЕС, позовавайки се на „Дойче веле”.
Причината за недоволството е повдигнатото срещу Нетаняху обвинение в корупция и недоволството на гражданите от правителствените мерки за борба с пандемията и свързаните с тях ограничения. Те се отразиха негативно на бизнеса на собствениците на малки магазини и на заведения за хранене.
Очакванията на управляващите се това да бъде последното затваряне, а скоростта на ваксинирането да се увеличи, за да може през март страната да излезе от пандемията, съобщи Ройтерс. Наблюдатели очакват това да помогне за преизбирането на Нетаняху след погрешно взетите решения, свързани с мерките срещу пандемията.
БГНЕС припомня, че на 23 декември парламентът на Израел беше разпуснат за пореден път, тъй като коалиционното правителство не постигна съгласие за държавния бюджет. В резултат на това в рамките на две години в страната ще се проведат четвърти поред парламентарни избори, които трябва да се състоят на 23 март.
След като започна масовото ваксиниране в Израел, до момента дневно се поставят по около 70 000 ваксини. Нетаняху настоява до следващата седмица тази бройка да достигне до 150 000 дневно, като за целта се предвижда отварянето на денонощни центрове за ваксинация. С подобни темпове до края на януари ще може да бъде ваксинирано половината от 9-милионното население на страната.
В свое телевизионно обръщение премиерът подчерта, че веднага след като приключи този етап, „в рамките на 30 дни ще можем да излезем от коронавируса, да отворим икономиката и да направим неща, които никоя държава не може”. Проучване на Израелския институт за демокрация показва, че 40,8% от гражданите дава на правителството предимно положителни оценки за справяне с медицинските аспекти на кризата, срещу 32,2% предимно отрицателни оценки. По отношение на икономическите аспекти оценките са 52,8% отрицателни срещу 19,7% положителни.