Открай време се смята, че от големината на мозъка зависи колко сме умни. Сега обаче международно научно изследване, ръководено от изследователи от Виенския университет, доказва, че човешкият интелект зависи по-малко от размера на мозъка, за сметка на това как е структуриран.
Досега учените отдаваха голямо значение на връзката между размера на мозъка и интелектуалните способности на човек, казва Якоб Питчинг, експерт по когнитивни науки и съавтор на изследването.
„Разположението на кората, средния мозък и малкия мозък, както и добрата връзка между бялото и сивото вещество, са много по-важни за човешката интелигентност“, каза той и добави, че размерът на самата мозъчна маса е по-малко важен.
Питчинг и неговият екип са анализирали 88 досегашни проучвания по темата, обхващащи 8 000 случая, и са публикували своите констатации в списание „Neuroscience & Biobehavioral Review“.
Учените също така са установили, че при мъжете, които обикновено имат по-голям мозък от жените, няма по-напреднали когнитивни способности, спрямо представителките на нежния пол.
Голяма част от участниците в изследването, чийто мозък е бил много по-голям от средното, показали по-лоши резултати от тестовете за интелигентност, отбеляза виенският учен.
За доказателство, че структурата на мозъка е най-важна, Питчинг даде пример с кит, който въпреки огромния си мозък с тегло 9 килограма, не се смята за особено умен.