Гърция разкри шпионска мрежа на остров Родос

Най-четени

Loading

 

През последните дни Гърция направи разкрития за шпионаж на остров Родос в полза на Турция.

Според гръцки медии централна фигура в шпионската мрежа е бил 35-годишен гръцки гражданин на име Сабатахим Байрам, мюсюлманин от префектура Родопи в гръцка Тракия, преподавател по математика. Той е завързал тесни връзки с турския консул на остров Родос, бил е назначен за секретар на консулството и се е заел да вербува други гръцки граждани и да им възлага специални мисии.

Гръцката полиция арестува миналата седмица в Комотини, Северна Гърция, 56-годишен готвач в рамките на разследването за шпионаж. Той е работел на кораб по маршрута Родос – Кастелоризо и е правил снимки на военни кораби и позиции на Кастелоризо, които е изпращал на служителя на турското консулство. Имал за задача да съобщава за броя на войниците, пътуващи по линията, да снима номерата на бойните кораби, които влизат в пристанището на Кастелоризо и да съобщава колко от тях имат на борда хеликоптери, както и да подслушва разговорите на войниците.

Кастелоризо, малък гръцки остров край южния бряг на Турция, е в центъра на значително напрежение между двете страни заради проучванията за природен газ, които Турция извършва в зона, която Гърция смята за част от своя континентален шелф. Напрежението доведе до засилено военноморско присъствие и от двете страни.

В основата на кризата между Турция и Гърция е спор за обхвата на изключителните икономически зони в район от Средиземно море, потенциално богат на природен газ. Гърция твърди, като се позовава на международното право, че островите имат право да формират континентален шелф и изключителни икономически зони. Турция обаче смята, че островите, които са отдалечени от континентална Гърция нямат право да формират континентален шелф. Като пример се дава точно остров Кастелоризо, който се намира на около 2 км от южните брегове на Турция и на 570 км от континентална Гърция. Гръцките претенции към водите около Кастелоризо се основават на конвенцията на ООН за морско право, която е одобрена от много държави, но не и от Турция.

Смята се, че случаят с корабния готвач не е изолиран.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още