Джебчийки причакват старци пред пощи и банкомати в деня на пенсиите, апаши прииждат за празниците в големите градове.
Румънски джебчии обират хората в метрото и градския транспорт, а българите – в големите магазини и хипермаркети, където в момента масово се пазарува за коледните и новогодишните празници.
„От около седмица забелязваме, че румънци влизат у нас с коли и рейсове. Причакват жертвите по спирките в централната част на града и в района на Плиска и Окръжна болница. Българите пък действат основно по големите вериги за подаръци, играчки и хипермаркети“, заяви пред „Телеграф“ шефът на сектор „Улична престъпност“ в СДВР Пламен Максимов. Той обаче е категоричен, че към момента във втората вълна на пандемията от коронавирус и на практика почти пълния локдаун, случаите на джебчийски кражби са много малко. „Повече бяха в първия пик на COVID-19, когато топджебчийките ни се бяха прибрали от чужбина. Тогава имахме повече случаи, но вече са заминали и нямат намерение да се връщат за празниците. Действат основно в 7 държави, като обикалят коледните базари“, допълни Максимов.
Само за миналата седмица в полицията има 3 жалби за джебчийски кражби. Две са от магазини в „Люлин“, една е от центъра на града. Почти идентична е ситуацията в останалите областни градове на страната, показа проверка на „Телеграф“.
Румънците въртят основно в метрото и центъра на София, където има голям наплив от хора, засекли разследващите. Открояват се обаче пет горещи точки, в които е много вероятно човек да стане жертва на джебчии. Това са спирките на градския транспорт на „Плиска“, Окръжна болница, както в автобус 280 в посока Студентски град, в тролей 5 и спирката на Орлов мост, посочи шефът на сектор „Улична престъпност“. По думите му е абсурд крадците да бъдат разпознати, тъй като са облечени изключително луксозно и се движат, особено румънците, по двойки – мъж и жена. „Обикновено джебчийската кражба я прави жената. Мъжът я прикрива“, допълни Пламен Максимов. Според него чужденците идват у нас, защото законите в Румъния за този вид престъпление са изключително строги, а в същото време ние сме най-близката им дестинация. Идвали за по няколко дни да крадат и си тръгвали.
Схема
Румънците правели и друга схема. Идвали например с малко рейсче и се пръскали в центъра на София. Заставали пред големи магазини за играчки и се правели на глухонеми. Носели сертификат от УНИЦЕФ, че събират дарения за болни деца. Който искал да дари записвал с тяхна химикалка колко е дал и имената си. После обаче те изтривали сумата, тъй като писалката била специална, и написвал например с 50 лв. отгоре, за да подкокоросат други жертви да им дадат по-големи суми. „Арестувахме такива преди няколко дни. Те са у нас само за ден, успяват да измамят по минимум 10 човека с различни суми. Освен това техни съграждани пък влизат по магазините и задигат само скъпи стоки, например якета за над 150-200 лв.“, допълни шефът на сектор „Улична престъпност“.
Пенсионери
По-опасна зона за пенсионерите особено сега преди Коледа и Нова година са районите около пощите и близките им банкомати, казаха разследващи. Родните джебчии знаели в кой ден се дават пенсиите и започвали от ранна сутрин да дебнат. „Правят се на гледачки на ръка, предлагат да ги упътят за посока или им задават елементарни въпроси. Само миг разсейване и пенсионерите могат да останат без пари“, предупредиха криминалисти. По думите им имало десетки осуетени опити за кражба, но не до всеки възрастен човек може да се постави полицай, който да го пази.
Чужбина
Най-добрите ни джебчийки в момента „работят“ в седем държави. Това са Испания, Холандия, Австрия, Швейцария, Англия, Германия и Швеция. Там са най-оборотните, които на сезон могат да изкарат по 100 000 евро, обясни Пламен Максимов. Той получава всяка седмица информация от европейските партньорски служби къде са арестувани наши крадли. В момента те обирали масово хората по коледните базари. Още при първия пик на пандемията, когато били у нас, споделили, че за нищо на света няма да седят у нас на празниците. Причината е, че там крадат евро, а тук изкарват в пъти по-малко.
Отличничка по ровене в чанти към баба й: Много пари откраднах, ама не знам какви са
Една от най-оборотните джебчийки, които работят ударно в Германия, се казва Елена. Колежките й я наричат Ленчето и я скъсват от шеги, които разказват и на полицаите. Причината била, че тя е много глупава, но пък изключително ловка. Миналата зима тя позвънила на баба си у нас и казала „Бабо, много пари откраднах, ама не знам какви са“, разказват през смях ченгета. Всъщност Ленчето откраднала един сак с пари, които мъж току-що бил изтеглил от банка. Германецът имал различни валути и затова нашенката не успяла първоначално да разбере какви са. Ленчето обаче имала много колежки, които пръскали за себе си луди пари за разкрасителни процедури. „Има такива, които си избелват и кожата. Така изкарват в пъти повече, защото никой не ги подозира“, коментираха разследващи.
Хора на Цар Киро пребивали робиня, за да пипа чанти
Полицията разследва случай на джебчийка, която била продадена преди време на клана на Цар Киро в Елин Пелин. Младата жена не искала да краде. Щом обаче „купувачите“ й я приели в къщата си в Елин Пелин, започнали да я пребиват, и то зверски. Девойката два пъти правила опит да се самоубие, които се оказали безуспешни. В крайна сметка започнала да краде, била сред най-ловките в района. Категорично обаче отказва да застане с лицето си срещу шефовете си.
Шефът на сектор „Улична престъпност“ Пламен Максимов: Дръжте чантите и багажите си под око, не носете големи суми
„Дръжте чантите и багажите си винаги под наблюдение. Ако някой се блъска много силно във вас в транспорта, а в същото време не е толкова пълно превозното средство, най-вероятно е опит да бъдете обрани. Винаги, когато видите подозрителни хора, подавайте сигнал. Очакваме сега преди Коледа и Нова година завишаване на джебчийските кражби. Не носете големи суми в себе си“, заяви шефът на сектор „Улична престъпност“ в СДВР Пламен Максимов. Той съветва хората и да внимават, когато са в големите вериги, защото дори камера да снима крадците, ако са румънци, те ще си заминат бързо и шансът да бъдат разкрити намалява. Освен това призовава младежите, които носят раници на гърба, да ги проверяват регулярно, защото стават лесна плячка за джебчиите.