Обвиниха Credit Suisse за пране на пари, свързани с българската престъпност

Най-четени

Loading

Швейцарските прокурори заявиха в сряда, че са повдигнали обвинение срещу Credit Suisse, че трезорът не е предотвратил прането на пари от българска престъпна организация, по обвинения, категорично отхвърлени от втората по големина банка в Швейцария, предаде АФП.

От службата на главния прокурор на Швейцария (OAG) заявиха, че след 12-годишно разследване е внесла поредица от обвинителни актове във Федералния наказателен съд във връзка с мащабна българска търговия с наркотици и пране на пари.

Credit Suisse е обвинена, че „не е предприела всички организационни мерки, които са разумни и са необходими за предотвратяване на прането на активи, принадлежащи на и под контрола на престъпната организация“.

Бивш управител на банката и двама членове на престъпната организация също бяха обвинени за ролята им в схемата. Междувременно бяха оттеглени обвинения срещу втори служител на Credit Suisse, допълва БГНЕС.

В изявлението на банката се казва, че е отбелязала „с учудване решението на Генералната прокуратура на Швейцария“. „Credit Suisse отхвърля като безполезни всички повдигнати обвинения срещу нея и е убедена, че бившият й служител е невинен“, заявява банката и добавя, че „възнамерява да се защитава енергично“. Банката заяви, че може да получи максимална глоба до 5 милиона швейцарски франка.

През 2008 г. OAG откри разследване срещу български борец, работил главно като работник в южния швейцарски кантон Вале, и неговия работодател, заподозрян в пране на пари и членство в престъпна организация.

Разследването, свързано с периода от 2004 до 2008 г., постепенно беше разширено, за да включи повече хора, за които се смята, че са част от организацията, за която се твърди, че е участвала в трафик на големи количества кокаин от Южна Америка в Европа и пране на приходите, каза OAG.

Работодателят на българския борец е бил осъден през 2017 г. за пране на пари, но е било невъзможно да бъдат открити борецът и съпругата му, казаха от OAG. Поради това прокурорите решиха да разделят случая и засега повдигнаха обвинения срещу бившия банкер, бившата съпруга на бореца и нейната сестра, за участие в организацията.

Освен това OAG заяви, че повдига обвинение срещу Credit Suisse във връзка със случая. Според прокуратурата банката „не е успяла да предотврати преминаването на активи в размер на около 35 милиона швейцарски франка (40 милиона долара, 32 милиона евро), свързани с българската престъпна организация“.

Междувременно Credit Suisse твърди, че организационните недостатъци, в които е обвинена, са „базирани на правила и принципи, които не са съществували през съответния период“ или които не са приложими съгласно швейцарското законодателство.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Хакнаха сайта на „Възраждане“, бивши партийци обещават „разкази от кухнята“

Сайтът на партия "Възраждане" на Костадин Костадинов май е хакнат, а на него бивши поддръжници обещават разкази "от кухнята". Новините...

Вижте още