Арабаджиеви съдят България в Страсбург за нарушаване на правата им

Най-четени

Loading

Ветко и Маринела Арабаджиеви съдят България в Европейския съд в Страсбург заради дългия им арест, погазена презумпция за невинност и унижения и нечовешко отношение, на които са били подложени по време на разследването срещу тях.

Те са сезирали Европейския съд по правата на човека заради нарушения на Конвенцията за правата на човека, казва правозащитният адвокат Михаил Екимджиев, който е подал жалбата.

През 2019 г. Арабаджиеви бяха задържани в Барселона с европейска заповед за арест. Обвинителният акт срещу тях е в специализирания съд от декември 2019 г., припомня в. „Сега“ Делото обаче не може да започне, защото на няколко пъти съдията докладчик го прекратява. В момента Ветко Арабаджиев продължава да е в ареста, а съпругата му е под домашен арест с електронна гривна за наблюдение.

Междувременно съпрузите Арабаджиеви са обвинени за участие в организирана престъпна група за данъчни измами, престъпно укриване на данъци и изпиране на пари. Наскоро Върховният касационен съд отмени възбраните, наложени по искане на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) върху недвижими имоти, собственост на дружеството на Арабаджиеви „Виктория груп корпорейшън“ ЕАД. Това са част от обезпечителните мерки на стойност близо 380 милиона лв., наложени по искане на КПКОНПИ на двамата и свързани с тях 9 други дружества.

Според жалбата до Страсбург е нарушен разумният срок за задържане, след като двамата са били в ареста почти година и седем месеца, пише още „Сега“. Пред Страсбург се атакува и бавното произнасяне на апелативния спецсъд по ареста им. 19-месечното лишаване от свобода, съчетано с влошеното им здравословно състояние и с опасността от заразяване с COVID-19, преминава „границата на суровост“ на третирането, пише още в жалбата.

Адвокат Екимджиев критикува също публикуван коментар на председателя на апелативния спецсъд Георги Ушев, който е равностоен на „махленско критикуване“ и „каруцарско хокане“ и с който е нарушен принципът на неутралитет и безпристрастност на съда.

По-рано тази седмица Съюзът на съдиите поиска от Висшия съдебен съвет да даде отговор за допустимия етичен и професионален стандарт, приложим по отношение на използваните езикови средства и форми в съдебните актове и изразеното в тях отношение, както към съдиите от контролираните инстанции, така и към останалите страни в процеса.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Хората на Доган се примириха с тежката загуба, учредиха младежко АПС

Изключените от ДПС приближени на Ахмед Доган, които дълго време демонстрираха недоволство и опити за реванш, най-накрая са приели...

Вижте още