Австралийски учени твърдят, че откритието на череп на 2 милиона години в Южна Африка хвърля повече светлина върху човешката еволюция.
Откритият преди близо две години череп е на мъжки Парантроп робустус – „братовчед“ на вида Хомо еректус, представители на който се смята, че са преки предци на съвременните хора.
Смята се, че три вида човекоподобни същества (хоминини) са живели в Южна Африка по едно и също време, но Парантроп робустус изчезва по-рано от Хомо еректус Екипът учени описват находката като вълнуваща.
Останките от черепа са открити през 2018 г. на археологически обект близо до Йоханесбург от учените от университета Ла Троуб в Мелбърн, информира BBC. Находката се е случила на метри от място, където череп на същата възраст от вида Хомо еректус беше открит три години по-рано.
В продължение на близо две години археолозите са възстановявали и анализирали находката, а заключенията им бяха публикувани едва преди няколко.
Парантроп робустус е имал големи зъби и малък мозък, различавайки се от Хомо еректус, който е имал малки зъби и по-голям мозък. Предполага се, че представителите от вида Парантроп са се хранели основно с твърди растения, като грудки и кора.
Превод и редакция: Нова България