Съоснователят и главен изпълнителен директор на BioNTech заяви, че е оптимист, че защитният ефект на експерименталната му ваксина срещу COVID-19, разработена съвместно с Pfizer, ще продължи поне една година.
Двете компании станаха първите производители на лекарства, които публикуваха данни от тестванането на ваксината, като заявиха, че тя е показала повече от 90% ефективност. Определиха днешния ден като „велик за науката и човечеството“ в борбата срещу пандемията от COVID-19.
Тяхната ваксина е тествана върху 43 500 души в шест държави и тестовете не са били предпоставка за опасения относно безопасността на ваксината.
„Трябва да сме по-оптимистични, че имунизационният ефект може да продължи поне една година“, заяви изпълнителният директор Угур Сахин пред Ройтерс.
Предишни опити показват, че ваксината тренира тялото да произвежда и двата вида антитела – и друга част от имунната система, наречена Т-клетки, за борба с коронавируса.
Компаниите планират да кандидатстват за спешно одобрение за използване на ваксината до края на месеца. Убедени са, че това е най-добрият начин човечеството да се измъкне от ограниченията, наложени му от вируса.
Д-р Алберт Бурла, председател на Pfizer, каза: „Ние сме значителна стъпка по-близо до така необходимия пробив, който да помогне да се сложи край на тази глобална здравна криза.“
Необходими са две дози с интервал от три седмици. Изпитванията в САЩ, Германия, Бразилия, Аржентина, Южна Африка и Турция показват, че 90% защита е постигната седем дни след втората доза.
Pfizer вярва, че ще може да достави 50 милиона дози до края на тази година и около 1,3 милиарда до края на 2021 година.
Има обаче логистични предизвикателства, тъй като ваксината трябва да се съхранява при температура под минус 80° С.
Има и въпроси за това колко дълго трае имунитетът и компаниите все още не са представили разбивка на ефективността на ваксината при различни възрастови групи.
Обединеното кралство вече е поръчало 30 милиона дози.
Превод и редакция: Нова България