Facebook и Twitter се пекат на огън заради публикации покрай изборите в САЩ

Най-четени

Автоматична Чернова

От 2021 г. досега в страната се проведоха избори общо седем пъти - пет за парламент, един за президент...

СУ и Съдебната палата получиха сигнали за бомба

Заплаха за поставено взривно устройство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" е подадена тази сутрин, съобщиха за БТА от...

Вижте къде в България вече има умни домове

Какво представлява умната енергия, технологиите, свързани с нея и начина на използване, както и връзките ѝ с климатичните промени?...

Марк Зукърбърг и Джак Дорси бяха разпитани от американските сенатори за втори път за три седмици.

Собствениците на Facebook и Twitter бяха призовани да отговорят на въпроси за това как техните платформи са ограничили разпространението на противоречива статия за сина на Джо Байдън преди изборите в САЩ.

Разпитвани са и относно постовете на президента Доналд Тръмп и други, които оспорват резултата от президентските избори.

Facebook и Twitter са изправени пред нови разпоредби. Новоизбраният президент Джо Байдън предлага защитите, които в момента се ползват съгласно закона, да бъдат „отменени“. Според него те насърчават разпространението на дезинформация. Законът казва, че платформите не носят отговорност за нелегитимни или обидни постове, които потребителите публикуват.

По време на изслушването републиканците също изразиха загриженост относно закона. Те казаха, че социалните платформи вземат решения за това какво да свалят, етикетират или оставят непроменено. Според тях това ги прави издатели, а не просто разпространители на информация.

„Когато имате компании, които имат властта на правителствата, имат повече власт от традиционните медии, нещо трябва да се промени“, каза републиканският сенатор Линдзи Греъм, председател на Сенатската комисия по правосъдието.

Републиканският сенатор Тед Круз предизвика Марк Зукърбърг и Джак Дорси да разкрият колко пъти Facebook и Twitter са блокирали републиканските и демократичните кандидати за избори през 2016, 2018 и 2020 г.

Нито един от двамата обаче, не би поел ангажимент да го направи. По-късно  сенатор Джони Ернст попита какво правят двамата, за да наблюдават политическите възгледи на своя персонал.

И двамата главни мениджъри заявиха, че това би било трудно да се направи, но предположиха, че една от последиците от пандемията Covid-19 е, че в дългосрочен план ще имат повече хора, работещи от вкъщи, което би довело до по-голямо разнообразие сред работната сила.

Според Зукърбърг повечето изследвания показват, че по-голямата част от хората не възприемат Facebook като пристрастяващa социална мрежа. Джак Дорси е на различно мнение: „Както всичко друго, тези инструменти могат да предизвикат пристрастяване и ние трябва да сме наясно с това, да го признаем и да се уверим, че информираме потребителите си за по-добри модели на използване.“

 

Превод и редакция: Нова България

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Автоматична Чернова

От 2021 г. досега в страната се проведоха избори общо седем пъти - пет за парламент, един за президент...

СУ и Съдебната палата получиха сигнали за бомба

Заплаха за поставено взривно устройство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" е подадена тази сутрин, съобщиха за БТА от МВР. На електронен адрес във висшето...

Вижте къде в България вече има умни домове

Какво представлява умната енергия, технологиите, свързани с нея и начина на използване, както и връзките ѝ с климатичните промени? Статията акцентира върху това как...

Един от възможните служебни премиери подаде оставка

Един от възможните варианти за служебен премиер - заместник-омбудсман Елена Чернева-Маркова, подава оставка. Това стана ясно, след като от председателя на парламента Росен Желязков, който...

Александър Сано е водещият на „Островът на 100-те гривни“ 

Актьорът Александър Сано е водещият на новото приключенско риалити „Островът на 100-те гривни“, което ще завладее тази есен зрителите на bTV. На едно от...

Вижте още