Десет мита за бръчките и тяхната поява

Най-четени

Автоматична Чернова

От 2021 г. досега в страната се проведоха избори общо седем пъти - пет за парламент, един за президент...

СУ и Съдебната палата получиха сигнали за бомба

Заплаха за поставено взривно устройство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" е подадена тази сутрин, съобщиха за БТА от...

Вижте къде в България вече има умни домове

Какво представлява умната енергия, технологиите, свързани с нея и начина на използване, както и връзките ѝ с климатичните промени?...

Остаряването е естествен процес, а бръчките са безмилостният отпечатък на напредващата възраст върху кожата. Все повече жени (а и мъже) полагат огромни усилия да предотвратят появата им, като изпробват какви ли не трикове и лекове. Съществуват поне дузина теории за образуването и предотвратяването на бръчките, но кои от тях са истина и кои – плод на маркетингов трик? Представяме ви 10-те най-популярни мита за бръчките.

Мит 1: Интензивността на бръчките е генетично обусловена.

Грешка. Гените играят роля във формирането на бръчките, но не решаваща. Най-определящ е начинът на живот – излагането на слънчеви лъчи, грижи за кожата, пушене, хранене, стрес.

Мит 2: Избягването на слънцето предпазва от бръчки.

Грешка. Слънчевите лъчи са само един от факторите за стареене и са отговорни най-вече за преждевременно образуване на бръчки. По-важна е възрастта, чиито естествени процеси няма как да спрете. Вместо да се лишавате от живителните сили на слънцето, просто използвайте нужната слънцезащитна козметика.

Мит 3: Солариумът причинява по-малко бръчки от слънцето.

Грешка. Машините за изкуствен тен са дори по-опасни от слънцето, защото произвеждат дълги ултравиолетови лъчи (UVA), които проникват в кожата в дълбочина и причиняват преждевременно стареене, увисване, рак. Така на практика я увреждат по-силно от UVB лъчите, причиняващи повърхностното изгаряне.

Мит 4: Жените с мазна кожа имат по-малко бръчки.

Грешка. Бръчките са свързани с липсата на колаген, а не на наличието на  мазнини или влага. Просто мазната кожа е с по-високо водно съдържание, което прикрива бръчките, а сухата кожа е дехидратирана, което ги прави по-забележими.

Мит 5: Упражненията за мускулите на лицето предпазват от бръчки.

Грешка. Всъщност може да се случи точно обратното – свиването и разпъването на лицевите мускули да ускори появата им. В резултат от съкращаването на мимическите мускули под кожата се образуват улеи, в които кожата хлътва с годините при загуба на еластичност. Така се появяват бръчките по челото, около очите и покрай устата, които ще се задълбочат или появят по-рано, ако съзнателно упражнявате мускулите.

Мит 6: Бръчките се формират рано, но се проявяват по-късно.

Грешка. Бръчките не се образуват по график, а когато нивата на колаген в кожата намалеят. Прекомерното излагане на слънце без защитни средства, както и нездравословните навици в начина на живот, ускоряват разграждането на колагена, което може да провокира по-ранна поява на бръчки.

Мит 7: Повече вода = по-малко бръчки.

Грешка. Консумацията на голямо количество вода е от изключително значение за водния баланс на организма. Но водата не е магическа отвара за предпазване от бръчки. Въпреки че ще придаде естествен блясък на кожата и ще поддържа еластичността й, няма да спре времето. Просто ще забави видимата му проява.

Мит 8: Хидратантът е необходим само през деня.

Грешка. През нощта кожната бариера е най-малко изложена на влиянието на околната среда, което позволява по-лесно абсорбиране и по-дълбоко проникване на съставките. А това повишава еластичността на кожата.  Освен сутрин, трябва да нанасяте хидратант всяка вечер преди лягане, включително в зоните около очите.

Мит 9: Анти-ейдж продуктите са само за зряла кожа и видими бръчки.

Грешка. Тези продукти съдържат всички необходими съставки, задоволяващи нуждите на кожата, включително поддържащи колагена и еластична, чиято липса води до образуване на бръчки. Така че употребата им в по-ранен етап, когато все още няма видими признаци на стареене, може да ви помогне да забавите проявата им.

Мит 10: Колкото по-скъп е анти-ейдж продуктът, толкова по-ефективен е.

Грешка. Не цената на продукта определя качеството му, а неговата формула. Няколко съставки са доказани като най-ефикасни в борбата с бръчките, а комбинацията от няколко се превръща в истински анти-ейдж коктейл за кожата. Такива са Хидрокси киселините, Коензим Q 10, Ретинол, екстракт от зелен чай, колаген или пептиди, които го стимулират.

 

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Автоматична Чернова

От 2021 г. досега в страната се проведоха избори общо седем пъти - пет за парламент, един за президент...

СУ и Съдебната палата получиха сигнали за бомба

Заплаха за поставено взривно устройство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" е подадена тази сутрин, съобщиха за БТА от МВР. На електронен адрес във висшето...

Вижте къде в България вече има умни домове

Какво представлява умната енергия, технологиите, свързани с нея и начина на използване, както и връзките ѝ с климатичните промени? Статията акцентира върху това как...

Един от възможните служебни премиери подаде оставка

Един от възможните варианти за служебен премиер - заместник-омбудсман Елена Чернева-Маркова, подава оставка. Това стана ясно, след като от председателя на парламента Росен Желязков, който...

Александър Сано е водещият на „Островът на 100-те гривни“ 

Актьорът Александър Сано е водещият на новото приключенско риалити „Островът на 100-те гривни“, което ще завладее тази есен зрителите на bTV. На едно от...

Вижте още