Откриха странни дупки на дъното на Атлантическия океан – има работни версии

Най-четени

Ребъл Уилсън разкри, че загубила девствеността си чак на 35

Актрисата Ребел Уилсън се надява да помогне на младите хора да се почувстват овластени, когато става дума за секс...

Автоматична Чернова

От 2021 г. досега в страната се проведоха избори общо седем пъти - пет за парламент, един за президент...

СУ и Съдебната палата получиха сигнали за бомба

Заплаха за поставено взривно устройство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" е подадена тази сутрин, съобщиха за БТА от...

На 13 юли 2004 година екипажът на борда на норвежкия изследователски кораб G.O. Sars пуска безпилотен дистанционно управляван подводен апарат – ROV – с камера на морското дъно в средата на Атлантическия океан, някъде на север от архипелага на Азорските острови. 

„Тези следи се появиха напълно неочаквано и внезапно на екрана на дълбочина около 2000 метра“, казва Од Аксел Бергстад пред Science Norway.

Тогава Бергстад е ръководител на експедицията на Норвежкия институт за морски изследвания. Сега той вече е пенсионер, но въпреки това заедно с американския морски учен Майкъл Векионе публикува доклад, обобщаващ какво знаем за дупките.

На 25 юли 2022 година, 18 години след първото откритие, експедиция на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) направи нови снимки на загадъчните линии от дупки, като коментира, че те изглеждат като направени от хора, но малките купчини седименти около дупките предполагат, че са били изкопани от… нещо.

 

Уви, реалността е, че все още учените не знаят какво е оставило дупките. Двамата изследователи се надяват да разпалят любопитството на други, които биха могли да изследват по-отблизо откритието.

Непознато животно?

Морският учен не изключва, че става дума за неизвестно досега животно.

„Все още има редица неописани животни и други организми в дълбокото море – казва Бергстад. – Много неща все още са зле обяснени от науката. Говорим и за огромни океански площи.“

Пътеките, които виждате на снимките, са издълбани в меко морско дъно. Това означава, че не са фосилни следи. Следите трябва да са от организъм, който все още живее в морето, смята Од Аксел Бергстад.

Преди около 200 години изследователите започнали да се интересуват от следи, открити в скали на сушата. Някои от тях били гигантски, други – много по-малки.

Ето как изследователите в началото на 19. век тръгнали по следите както на динозаврите, така и на много други, тогава все още неизвестни и по-малки животни, живели в древността.

Изследването на морското дъно тепърва започва

Изследването на биологичното разнообразие на огромното морско дъно на Земята едва сега е започнало. Могат да се намерят много нови неща. Това, че следи от животни или други организми са открити дълбоко в морето, не е нещо ново.

Немската дума Lebensspuren – следи от живот – е използвана за първи път от немски изследователи през 70-те години на миналия век, когато първите снимки от морските дълбини показали следи от живот, но учените не знаели какво е това.

Днес Lebensspuren се използва от изследователите като събирателен термин за следи, следи и отпечатъци от това, което можем да предположим, че са живи организми долу в морето.

Източник:  Actualno.com

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ребъл Уилсън разкри, че загубила девствеността си чак на 35

Актрисата Ребел Уилсън се надява да помогне на младите хора да се почувстват овластени, когато става дума за секс...

Автоматична Чернова

От 2021 г. досега в страната се проведоха избори общо седем пъти - пет за парламент, един за президент и вицепрезидент и един местен...

СУ и Съдебната палата получиха сигнали за бомба

Заплаха за поставено взривно устройство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" е подадена тази сутрин, съобщиха за БТА от МВР. На електронен адрес във висшето...

Вижте къде в България вече има умни домове

Какво представлява умната енергия, технологиите, свързани с нея и начина на използване, както и връзките ѝ с климатичните промени? Статията акцентира върху това как...

Един от възможните служебни премиери подаде оставка

Един от възможните варианти за служебен премиер - заместник-омбудсман Елена Чернева-Маркова, подава оставка. Това стана ясно, след като от председателя на парламента Росен Желязков, който...

Вижте още