Николай Василев: България се спуска по пързалката на дефицитите и дълговете, и няма край

Най-четени

Депутатите гласуваха единодушно за по-високи заплати на военните

Единодушно, със 195 гласа, парламентът прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Законопроектът е...

Атанас Запрянов: Ударът на Израел по Иран не застрашава страната ни

"Ограничен удар от страна на Израел върху една конкретна цел - военновъздушна база северозападно от иранския град Исфахан. Знаем,...

Депутатите гласуваха да са във ваканция преди изборите

Народното събрание няма да работи по време на предизборната кампания, решиха след двучасови спорове в пленарната зала депутатите от...

През последната година ни управляваха хора, които смятаха, че правилната политика е огромен дефицит и огромен дълг и въобще не се интересуваха от влизане в еврозоната. България се нуждае от реформаторско редовно правителство, което да поеме отговорност за големите проблеми на държавата.

 

Това се казва в анализ за БГНЕС на икономиста Николай Василев, три пъти министър в правителствата на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев в периода от 2001 до 2009 г.

 

Ако България наистина иска да влезе в еврозоната, тя все още може да го постигне на 1 януари 2024 г. За целта трябва да има разумен обрат във фискалната политика на държавата с нов кабинет. Т.е. да премахнем изцяло бюджетния дефицит, да не взимаме повече нови дългове и да водим антиинфлационна, а не проинфлационна политика. През последната година България се превърна от една от малкото държави в Европа, които отговаряха на всички математически критерии за членство, в страна, която не отговаря на два от трите най-важни критерия за приемане на единната валута.

Подчертавам, ако желае, защото България искрено през последната година не желаеше да влезе в еврозоната. Тя можеше да го направи заедно с Хърватия през 2023 г., ако това наистина беше приоритет, но през последната година управляващите водеха политики, които ни отдалечиха от еврозоната, а не ни придвижиха към нея. В еврозоната България може да бъде вкарана от реформаторски правителства, които вярват в икономически реформи, които вярват в изпълнението на Маастрихтските критерии, а не които ги погазват с убеждение.

 

Нас ни управляваха през последната година хора, които смятаха, че правилната политика е огромен дефицит, огромен дълг и изобщо не ги интересуваше влизането в еврозоната.

 

Най-важното е през следващите месеци да имаме действащо правителство. Това би било изключително добре. Защото животът показа, че поредица от служебни правителства, които са с манталитет на временно явление, не могат да реформират държавата и да я управляват добре.

 

Те имат кратък хоризонт и малки задачи. България се нуждае от реформаторско редовно правителство, което да поеме отговорност за големите проблеми на държавата, което до момента не се случва.

 

Проблемите, пред които ще бъдем изправени през следващите месеци са широкоизвестни:

На първо място, краткосрочно решаването на енергийните проблеми с оглед идващата зима. Тук предстои да се намери отговор на въпроса: има ли количества газ, колко и на каква цена. В същото време ние разполагаме с ток, но каква ще бъде политиката в областта на електроенергетиката?

На второ място са въпросите, свързани с войната в Украйна.

 

Надявам се България да бъде управлявана от евроатлантическо мнозинство, което да постави страната ни сред групата на цивилизованите западни държави от ЕС и НАТО, а не половинчато с единия крак в Европа, а с другия в Азия.

 

България в момента е една от малкото държави в Европа, които имат половинчата, смесена, хибридна позиция. Това е срамно и недостойно. Самият отказ да влезем в еврозоната е част от тази половинчатост. Ако попитате западните политици и граждани къде поставят България, те ще я сложат в незападните държави заради това ѝ поведение.

 

На трето място са стандартните въпроси на икономическата и бюджетната политика. Традиционно съм привърженик да няма бюджетен дефицит, да има по-малко харчове, държавата да не се намесва все по-дълбоко и по-дълбоко в икономиката, както прави в момента.

 

Да се изтегли от икономиката чрез приватизация, концесии и създаване на конкуренция на пазара и на частния сектор. Това не се случва и съм много обезпокоен, че повечето политически участници не гледат в тази посока. В момента властва популизмът, ролята на държавата, което е нещо като комунизма.

 

На 28 септември на балкона на нашия офис, който се намира в идеалния център на София, ще поставим часовника на дългаПреди няколко месеца, преди да го свалим, той беше 32 милиарда, сега е над 36 милиарда. Цяла година предупреждавахме:

България се спуска по пързалката на дефицитите и дълговете, и няма край.

 

Всяка година ще става по-лоша от предната. Неслучайно не са много успешни дълговите емисии, които държавата прави. Лихвените проценти стават все по-високи и това е само началото, а не краят на покачването им. Служебният министър на финансите правилно предупреди за големия фискален проблем, който се заформи в държавата.

 

Бих предложил на служебния финансов министър и на бъдещия редовен, да направят две неща.

 

1) Да дадат информация за какво държавата изхарчи 9 млрд. лв. през декември 2021 г., защото все още няма такава информация. Особено с оглед новото правителство да не реши да изхарчи 12 млрд. лв. този декември, защото може. Обществото не трябва да допуска, както предния път, да се изхарчи рекордна сума и никой никога да не каже защо и за какво.

 

2) Не само да констатират наличието на проблем, но и да предложат реформи, които да доведат до обръщане на тази политика. /БГНЕС

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Депутатите гласуваха единодушно за по-високи заплати на военните

Единодушно, със 195 гласа, парламентът прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Законопроектът е...

Атанас Запрянов: Ударът на Израел по Иран не застрашава страната ни

"Ограничен удар от страна на Израел върху една конкретна цел - военновъздушна база северозападно от иранския град Исфахан. Знаем, че има удари и върху...

Депутатите гласуваха да са във ваканция преди изборите

Народното събрание няма да работи по време на предизборната кампания, решиха след двучасови спорове в пленарната зала депутатите от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Няма да...

Пламен Киров: Свалянето на служебно правителство не е невъзможно

Свалянето на служебно правителство не е невъзможно, въпреки че не би трябвало да се случва, коментира преподавателят по Конституционно право и бивш конституционен съдия...

Внимание! Опасната борова процесионка атакува

За много сигнали за нашествие на опасни гъсеници у нас информира Нова тв. Насекомото борова процесионка предизвиква тежки алергични реакции, задушаване и дори смърт....

Вижте още