„Зелените коридори“ не бива да ограничават, трябва да се намери балансът, това заяви омбудсманът Диана Ковачева по повод поисканата от нея промяна в часа на „зелените коридори“ за възрастните хора.
„Тези коридори не бива да ограничават. Те трябва да дават права, а не да ги отнемат. Сигурност трябва да има, но между сигурността и правата трябва да има баланс. Сега се намираме в ситуация на пандемия и се ограничават правата, но трябва да се обмисли дали достъпът до аптеки в такъв широк диапазон трябва да остане“, казва Диана Ковачева пред ефира на БиТиВи.
„Трябва да има разбиране към възрастните хора. Не е логично да имаш право да пазаруваш само два часа в денонощието. На един възрастен може да не му е добре да пазарува само между 8.00 и 10.00 часа. Факт е обаче, че млади хора често пазаруват за възрастни, така че трябва да се намери балансът… Заповедта от пролетта не беше лоша – да пазаруват от 8,30 до 10,30 часа само възрастните, а след това да могат да пазаруват всички. Много е трудно да се балансира между различните интереси, но правата на възрастните хора трябва да бъдат защитени. Възрастните хора, които живеят сами, са в по-голям риск“, заяви Ковачева.
Омбудсманът посочи, че достъпът до аптеките трябва да се регулира и не бива да се противим на ситуацията, като дава пример за вече появили се конфликти: “ Появиха се информации за конфликти на места, където не пускат граждани да влизат. Не звучи добре и да глобяваме пенсионери, които са излезли да си напазаруват“.
„Локдаунът е една крайна мярка. Ситуацията е много динамична. Надявам се да не се стигне до там. Ако се стигне до локдаун, това е баланс между икономическата и здравната ситуация в държавата. Оставането без доходи води до други проблеми“, посочи още Ковачева.